Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Od dłuższego czasu walczysz z każdym zdaniem, cyzelujesz każdą myśl, poprawiasz niesforny przecinek który leży nie tam gdzie powinien.

Tadam!

Twoje dzieło jest skończone, wspaniałe, górnolotne i odpowiadające na każde, niezadane nawet jeszcze nigdy pytanie.

Tylko co teraz?

Współpraca z wydawnictwem? Jest to jedno z rozwiązań. Problemy są jednak dwa. Po pierwsze, czy wydawnictwo zgodzi się zainwestować swoje środki w Twoją książkę. Nie chodzi o to, że może być zła, nudna, powtarzalna – często wydawnictwa mają swoją linię postępowania, której przekroczyć nie zamierzają. Zwłaszcza w wypadku debiutanta.

Drugim problemem są pieniądze, które zbyt wysokie nie są. I to powie Ci każdy debiutant, któremu pierwotnie wydawało się, że złapał Pana Boga za nogi. Po czasie większość stwierdza, że to nie były nogi, i że to nie był nawet Pan Bóg – wtedy jednak są związani kontraktem i pole ich manewru znacznie się zawęża.

Co zatem może robić debiutant, który chce zarobić na swojej książce? Może zainteresować się self-publishingiem. Dziś opowiemy Wam o tym ile może kosztować Cię samodzielne wydanie książki w zależności od jej parametrów.

Co jest kosztem, czyli podejdź do swojej książki jak do biznesu

Niektórym może wydać się to bluźnierstwem, jednak bez podejścia, które wyartykułujemy już za chwilę nie da się skutecznie sprzedać książki. Twoją pracę twórczą potraktować należy jak… biznes lub produkt stricte biznesowy. A celem biznesu jest to by zarabiać.

W jaki sposób możesz zarobić na książce?

To proste. Musisz przeliczyć koszty, które poniesiesz przygotowując książkę do druku, przelania jej na odpowiednio wybrany papier oraz marketingu i dystrybucji oraz odpowiednio wycenić swój czas pracy, czyli ustalić, ile chcesz zarobić na pojedynczej sztuce. A później to sprzedać.

Brzmi strasznie?

Być może dlatego, że nie znasz jeszcze kosztów na jakie trzeba się przygotować. Zatem zaczynamy:)

Ile kosztuje skład i wydruk książki?

Koszty jednorazowe

Koszty jednorazowe w wypadku druku książki dotyczą głównie jej przygotowania i prac graficznych. Ponosisz je tylko raz – przy dodrukach książki one Cię już nie dotyczą. Dlatego warto postawić na wyższej jakości materiały z których faktycznie będziesz zadowolony.

Sugerował to również najbardziej znany polski self-publisher, Michał Szafrański, który przygotowując się do wydania Finansowego ninja musiał zmienić osoby od DTP i grafik, przez co zmarnował część środków.

Grafik DTP zwykle wycenia skład książki uwzględniając arkusze wydawnicze – przyjmuje się, że jeden arkusz to ok. 40 000 znaków ze spacjami. Dobrym zamiennikiem jest również zamiennik i liczenie odpowiedniej kwoty za stronę publikacji. Stawki oczywiście wahają się od 6 do 20 zł za stronę, w zależności od stopnia skomplikowania (zwykle grafiki/wykresy/ilustracje wyceniane są osobno).

Kolejnym kosztem, który musisz uwzględnić, jest projekt okładki. Tu nie warto oszczędzać – mimo powszechnego nakazu żeby nie oceniać książki po okładce oceniamy książkę po okładce. I nic nie jesteśmy w stanie z tym robić. Koszt zaprojektowania okładki również jest różny i uzależniony m.in. od stopnia skomplikowania. Przyjmuje się, że okładkę można zamówić od ok. 400-600 złotych bez podawania górnych widełek.

Kolejnym kosztem jest korekta tekstu, którą również warto przeprowadzić. Alternatywą jest samodzielne, kilkukrotne przejrzenie „uleżanego” tekstu. Pamiętaj, że perspektywa czasu jest niezwykle istotna i to ona umożliwi Ci spojrzenie na swoją twórczość z boku, dzięki czemu łatwiej skorygujesz wszelkie niejasności i błędy.

Koszty druku

Koszt wyprodukowania fizycznego egzemplarza uzależniony jest od wielu czynników. Wiem, że w tym momencie na pewno tego Wam nie rozjaśniłem, jednak na potrzeby wpisy popełnimy kalkulację dla przykładowej, standardowej książki w oprawie miękkiej.

Załóżmy, że Twoja książka ma ok. 180 stron i chcesz ją wydać w formacie A5 – tak, żeby była poręczna i dobrze się ją czytało. Książka nie ma ilustracji – jest nasycona samą treścią z okazjonalnymi grafikami w czerni.

Książka przygotowana zostanie w oprawie miękkiej, klejonej – do oprawy wykorzystamy karton 250g/m2, który jest stosunkowo sztywny i dodatkowo zabezpieczymy go folią matową wydłużającą trwałość.

Koszt druku pojedynczej sztuki uzależniony będzie nie tylko od parametrów, ale również i nakładu – zwykle im większy nakład zamawiasz, tym tańszy będzie druk.

Przyjmijmy zatem 3 warianty – 50, 100 i 250 sztuk i uwzględnijmy od razu marżę drukarni, która również musi na druku zarobić.

50 sztuk może kosztować w tej specyfikacji 486 zł, co daje koszt jednostkowy na poziomie 9,72 zł netto za sztukę.

100 sztuk będzie kosztowało już ok. 8,74 zł netto, a 250 – 7,96. Kalkulacja jest podglądowa, cena wydruku uzależniona jest od wielu zmiennych, jednak ustalmy, że za sztukę książki zapłacisz 7,96 zł netto + 5% VAT, czyli 8,36 zł brutto. Kwota druku całego nakładu wyniesie 2089,50 zł brutto.

Dolicz do tego zaprojektowanie okładki (dalej podajemy wartości uśrednione) – 500 zł (615 zł brutto) + koszt składu – 1080 zł netto (1328, 40 zł brutto).

Na ten moment naliczyliśmy 4032,90 zł brutto. Wszystkie dotychczas poniesione koszty w przeliczeniu na jedną książkę wyniosły 16,13 zł brutto.

Sprzedając swoją książkę za 29,99 zł brutto odprowadzasz od niej 5% podatku, więc zostaje Ci 28,49 zł, z których odliczyć również należy podatek dochodowy. Po jego uwzględnieniu i odjęciu kwoty druku, zostaje Ci Twój zysk. I o ile w wypadku sprzedaży pierwszego nakładu nie jest jeszcze zachwycający, o tyle w momencie dodruku nie musisz liczyć już kosztów jednostkowych, a tylko przygotowanie fizycznych egzemplarzy.

Mam nadzieję, że artykuł przyda Ci się w samodzielnym wydawaniu książki. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz porozmawiać z nami o druku lub składzie Twojej książki – jestem do Twojej dyspozycji. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami klikając tutaj.